Rasa ta została wyhodowana w 1910 roku w Kalifornii (USA) w wyniku krzyżowania białego olbrzyma belgijskiego z zajęczakami. Są to króliki albinotyczne, charakteryzujące się: walcowatą budową ciała, wybitnie dobrym umięśnieniem tułowia i ud, małą głową o uszach długości ok. 12 - 13 cm i krótkimi kończynami. Masa dorosłych samic wynosi 4,5 – 5,5 kg; młodzież osiąga 2 kg już w wieku 2 miesięcy, 3 kg w wieku 3,5 miesiąca, wykazując przy tym bardzo dobre umięśnienie. Okrywa włosowa tych zwierząt jest czysto biała, gęsta i przylegająca do ciała. Jest to rasa wybitnie uszlachetniona, która wymaga dobrych warunków utrzymania, a szczególnie obfitego karmienia paszami białkowymi.
POLSKI WZORZEC KRÓLIKA NOWOZELANDZKIEGO BIAŁEGO
Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia:
wiek (miesiąć)
3
4
5
6
7
8
waga w kilogramach
2,1
2,8
3,4
3,9
4,1
4,2
Ocena cech objętych wzorcem:
1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:
kg
3,5 - 3,69
3,7 - 3,99
4,0 - 5,29
5,3 - 5,5
pkt.
8
9
10
9
Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,5 kg; najwyższa - 5,5 kg. Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli,
2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów średniodługi, walcowaty, dobrze umięśniony, dobrze rozwinięty przód i zad, szerokie łopatki i partia grzbietowa. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi, silnie związana z tułowiem. Kończyny silne, masywne, krótkie. U samic starszych (ponad I rok) dopuszcza się małe, symetryczne, pojedyncze podgardle. Ogon krótki, przylegający do tułowia.
3. Typ rasowy:
Głowa u samców krótka, szeroka o profilu lekko garbonosym, u samic delikatniejsza. Uszy mięsiste, grube, silnie osadzone, o zaokrąglonych górnych końcach, dobrze owłosione. Długość uszu od 10 cm do 11,5 cm. Skoki obficie owłosione.
4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa bardzo gęsta, sprężysta i jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.
5. Barwa okrywy -włosowej.
Barwa włosów pokrywowych na całym tułowiu, głowie i uszach śnieżnobiała.
6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
Mniej harmonijna budowa ciała. Głowa i szyja wydłużona. Uszy cienkie, spiczaste, słabo osadzone, mało owłosione o długości od 11,5 cm do 13 cm. Słabe, cienkie i długie nogi. Wyraźnie zaznaczone podgardle. Okrywa włosowa mniej gęsta, sprężysta i jedwabista, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 3 cm. Lekki nalot żółty lub szary w okrywie w tzw. klinie lub na policzkach. Małe odchyłenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.
Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 3,5 kg lub powyżej 5,5 kg. Uszy o długości powyżej 13 cm, z tendencją do opadania. Silnie zaznaczone podwójne lub potrójne podgardle. Okrywa włosowa rzadka, spilśniona. Wyraźnie żółty nalot w okrywie, występowanie barw obcych (innych niż śnieżnobiała). Barwa oczu inna jak wzorcowa, pazurki pigmentowane. Powrót