"Króliki miniaturowe" Mettler Michael Tytuł oryg.: Alles uber Zwergkaninchen, język oryg. niemiecki; tłumaczenie: Ludmiła Parynow
Urocze zwierzątko, jakim jest królik, u wielu osób budzi sympatię. Nie wszyscy jednak wiedzą, że królika można trzymać w domu jak świnkę morską lub chomika. Szczególnie wdzięczne w roli domowych ulubieńców są króliki miniaturowe. Książka ta opisuje ich rasy, uczy, jakie stworzyć im warunki, jak je żywić, pielęgnować, rozmnażać i co robić, jeśli zachorują. Polecamy ją wszystkim miłośnikom i właścicielom królików, a także tym miłośnikom zwierząt, którzy jeszcze nie zdecydowali, z jakim czworonogiem w domu będą się najlepiej czuli.
Format: 16x21cm, str. 64, oprawa twarda "Królik miniaturowy. Opieka i wychowanie" Hazel Leewood
Komentarz wydawcy: Króliki miniaturowe zyskują coraz większą popularność w roli naszych domowych pupilków. Ten praktyczny, pięknie ilustrowany poradnik przyda się każdemu, kto pragnie poznać bliżej urocze, wesołe stworzenia, jakimi są króliki w wersji mini.
Format: 80 stron, oprawa twarda, format 140x210
"Króliki. Towarowa produkcja mięsna" Barabasz Bogusław, Bieniek Józef Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2003
Komentarz wydawcy: Omówione zagadnienia: założenia organizacyjno-techniczne fermy, urządzanie fermy, podstawy pracy hodowlanej i charakterystyka materiału zwierzęcego, rozród królików, żywienie, profilaktyka i ochrona zdrowia, zasady uboju królików i przerobu mięsa króliczego.
Format: 143 strony, oprawa miękka, format 140x200
"Choroby królików domowych" Lieve Okerman. Wydanie I. Warszawa 1999, 2003 r.
Tłumaczenie z języka angielskiego. Poradnik jest dokładnym przewodnikiem w rozpoznawaniu i leczeniu chorób królików utrzymywanych w domach, laboratoriach, królików angorskich oraz hodowanych na fermach przemysłowych. Książka podzielona jest na dwie części: w pierwszej przedstawiono zagadnienia ogólne i zootechniczne związane z królikami; w drugiej opisano różne choroby narządowo-systemowe oraz techniki takie jak badania laboratoryjne i znieczulenia. Wydanie to zawiera rozszerzony opis leczenia zatruć, badań laboratoryjnych jako narzędzia diagnostycznego, leczenia królików domowych z biegunką oraz stosowanie leków i środków znieczulających. Omawiane są również nowe tematy, takie jak choroby sercowo-naczyniowe i wirusowy zespół krwotoczny. Książka ilustrowana ośmioma stronami kolorowych zdjęć jest niezbędnym podręcznikiem dla lekarzy weterynarii praktykujących w lecznicach dla małych zwierząt oraz opiekujących się hodowlą i produkcją królików.
Format: 14,5 x 20,5 cm, 184 strony, okładka lakierowana. "Króliki miniaturowe, łagodne i miłe" Peter Beck Multico, Warszawa 2001, ISBN 83-7073-192-9, 62 strony.
W treści: króliki miniaturowe i ich krewniacy, królik naszym lokatorem, przez żołądek do serca, opieka nad królikiem miniaturowym, prawidłowe postępowanie.
Format: 16 x 21,5 cm oprawa: twarda, laminowana
"Królik Miniaturowy" Maria Taborska Agencja Wydawnicza "Egros" s.c., Warszawa, ISBN 83-86268-41-7.
Ponad 100 stronicowa książeczka opisująca nie tylko behawiorystykę króliczków, ale także ich budowę ciała ( wraz z rysunkami poszczególnych organów)a także choroby.Autorka sama określiła tę książkę we wstępie jako poradnik.
"Podstawy chowu królików" Andrzej Frindt
Książka adresowana do tych, którzy chcieliby połączyć przyjemność chowu mało wymagających zwierząt z zyskiem jaki można osiągnąć niewielkim kosztem i małym nakładem pracy. Omawia m.in. rasy królików, wymagania środowiskowe i żywieniowe, zasady rozmnażania i wychowu młodych, problemy ohrony zdrowia, sposoby uboju, postępownie z mięsem i skórami, przepisy kulinarne.
Format A5, oprawa miękka, 68 stron.
Album Encyklopedia królików i gryzoni Tytuł oryginału "Kraliku a hlodavcu" (książka w języku czeskim)
Zawiera opis i warunki chowu ponad 50 ras królików użytkowych i miniaturowych. A ponadto warunki hodowli myszy, szczurów, chomików, wiewiórek, szynszyli, świnek morskich i innych gryzoni. Wszystkie opisywane gatunki i odmiany barwne zilustrowane, ogółem kilkaset fotografi.
Format B5 (16 x 24cm), twarda oprawa + obwoluta, papier kredowy, 320 stron. Kilkaset kolorowych zdjęć!
"AMATORSKI CHÓW KRÓLIKÓW" Ryszard Cholewa, Krzysztof W. Nowak, Marek Świtoński Wyd. I, 2003, s. 177
W podręczniku zaprezentowano rasy królików użytkowanych na mięso, futerko i wełnę oraz rasy miniaturowe i karłowate, coraz częściej utrzymywane dla przyjemności - w mieszkaniach. Omówiono najważniejsze zagadnienia dotyczące chowu i hodowli kró¬lików: ich biologię, genetykę cech użytkowych, wymagania środowiskowe, rozród, wychów i odchów młodych, a także żywienie, ocenę i selekcję, użytkowanie i zdro¬wotność. Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców. Jako podręcznik akade¬micki ma służyć przede wszystkim studentom wyższych uczelni rolniczych, ale wiedza w niej zawarta może przydać się także hodowcom praktykom oraz wszystkim osobom zainteresowanym tak wszechstronnymi użytkowo zwierzętami, jakimi są króliki.
"Królik miniaturowy. Poradnik chowu" Andrea Dieker, Jutta Steinkamp PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO ROLNICZE i LEŚNE, 1997
Z książki dowiemy się jakie są różnice między królikami rasowymi a mieszańcami, gdzie najlepiej trzymać królika, jak oswoić i odpowiednio pielęgnować zwierzątko, jak karmić królika, i co robić kiedy zachoruje.